2023 Spalio 04, Trečiadienis
Facebook grupė Google+ Youtube kanalas
Baldųpramonė.lt

Straipsniai

Laikui nepasiduodantis menininkas ir pilietis

Laikui nepasiduodantis menininkas ir pilietis

Paskelbta: 2012-07-02 19:26:22
Perskaitė: 2445
Yra žmonių, kurie taip suaugę su savo gyvenamąja vietove, kad tampa lyg ir jos ženklu, simboliu. Toks buvo ir G.Bagdonavičius, anuo metu beveik visų šiauliečių pažįstamas, visų žinomas, visur sutinkamas. Tai pats šiaulietiškiausias dailininkas.

Menotyrininkas

Nuo vitrinų iki šventųjų

Daug dirbantis ir talentingas G.Bagdonavičius įsitvirtino tarp pirmųjų lietuvių dailininkų, dėjusių pamatus jaunai nacionalinei dailei, tokioms jos šakoms kaip scenografija, ekslibrisas, pramoninė grafika, taikomoji dailė.

Apie jo užmojus vaizdingai kalba jo paties sukurtas reklaminis atvirukas, išleistas apie 1930 m. Štai kaip jis prisistatė: „Piešiniai komercijos tikslams: fabriko ženklai, prekybos, pramonės ir draugijų emblemos (simboliai, alegorijos), antgalvės, šriftai ir jų kompozicija sąskaitų, laiškų blankams ir konvertarns. Fabrikų ir dirbtuvių vaizdai – paveikslai. Reklaminiai plakatai, afišos. Prekių pavyzdžių paveikslai ir braižiniai. Etiketės ir dėžučių projektai, obalsiai. Dailusis raštas. Ex libris. Monogramos inicialas. Gaidoms ir knygoms viršeliai.

Iliustracijos, vinjetės-užsklandos. Balių programos, meniu, pasveikinimų lapai, adresai, iškilmių aklai, diplomai, atestatai ir kiti, panašių dokumentų meninė išvaizda. Skelbimai. Transparantai – permatomos iškabos. Didelis pasirinkimas paveikslų dovanoms. Vaizdai iš gamtos (tikrenybės) alyviniais, akvareliniais (vandeniniais), temperos dažais, pastele, anglim, paišeliu ir kita technika atlikti. Kopijos ir senų paveikslų atnaujinimas. Šventųjų paveikslai. Užrašai vėliavoms. Tautiško stiliaus papuošimai-ornamen tai. Stilingi projektai rankų darbams (siuvinėjimui). Padidinimas ir sumažinimas, spalvų suderinimas. Spalvavimas ant medžiagos. Teatro, plastinių judesių, sporto ir maskaradų (kaukių balių) kostiumai. Balių, vaidybos-scenos dekoracija. Butų pagražinimai ir patarimai.
Trafaretai-šablonai. Paišybos pamokos – teorija ir praktika."

Šis šiek tiek sutrumpintas tekstas ant antros atviruko pusės buvo atspausdintas jidiš kalba. Įdomu ir svarbu tai, kad visose išvardytose srityse ir žanruose G.Bagdonavičius daugiau ar mažiau sėkmingai dirbo. Dar pridėsime baldų, antkapinių ir visuomeninių paminklų projektavimų, meninį ir buitinį informacinį fotografavimą, floristikos darbus – ar tik negalėtume jo laikyti ir vienu iš dizaino pradininkų Lietuvoje?

Daugiau skaitykite paspaude nuoroda...

Tavo reklama Arch.lt Intelligent kitchen Granuliniai katilai