2024 Gegužės 20, Pirmadienis
Facebook grupė Google+ Youtube kanalas
Baldųpramonė.lt

Naujienos

Mokslininkė: kartonas veržiasi į žaislų, baldų ir netgi statybos pramonę

Mokslininkė: kartonas veržiasi į žaislų, baldų ir netgi statybos pramonę

Paskelbta: 2014-01-18 17:56:54
Perskaitė: 1961
Populiarėja ekologiški kartoniniai žaislai, o pasaulio konferencijose galite pamatyti vis daugiau kartoninių baldų, sako mokslininkė Laura Gegeckienė. „Atsimenu, kad vaikystėje ir mes iš raukšlėtojo kartono dėžių darydavome fotelius, televizorius – ko tik nebuvo. Taigi grįžtame prie šito“, – teigia ji.

Kauno technologijos universitete (KTU) L. Gegeckienė gruodžio mėnesį apgynė disertaciją tema ,,Kartoninių pakuočių ir jų elementų mechaninių charakteristikų tyrimai“. Šiuo darbu ji siekė minimizuoti kartoninių pakuočių masę.

„Kartais išsitrauki daiktą, o pakuotė dvigubai didesnė, negu reikia. Rašydama disertaciją išsiaiškinau, kad, panaudojus tam tikrus intarpus, įdėklus, pakeitus konstrukciją, įmanoma sutaupyti iki 30 proc. pakuotei sunaudojamų medžiagų“, – tvirtina mokslininkė.

– Ką Jūs šiuo darbu mėginote išsiaiškinti?

– Šiuolaikiniame pasaulyje dėmesys skiriamas aplinkosaugai. Dauguma produktų atkeliauja jau supakuoti, o šiukšlynuose atsiradusios pakuotės teršia pasaulį, nes nėra utilizuojamos ar perdirbamos. Šios disertacijos tikslas buvo sumažinti masę, bet išsaugoti tą pačią mechaninę charakteristiką, kad pakuotės būtų tokios pat tvirtos, bet joms pagaminti sunaudotume mažiau medžiagų.

– Ar galima pasakyti, kada kartonas ir popierius pradėtas naudoti pakuotėms?

– Kiek žinoma, kartono ar raukšlėtojo kartono pakuotės pradėtos naudoti prieš keletą šimtmečių, t. y. XIX a. pradžioje. Jas imta naudoti, nes žmonės pamatė, kad tai greitai suyranti medžiaga, tinkanti antriniam panaudojimui. Kartonas yra paveikus klimato sąlygoms, greitai suyra. Palyginti su plastiku, kuris gamtoje išbūna per 500 metų, kartonas suyra per dieną dvi.

– Kokios dar savybės lemia kartono ir popieriaus pakavimo populiarumą?

– Tai lemia perdirbimo medžiagos, ekologiškos, ypač švarios medžiagos, maža pakuotės gamybos kaina, didelis dizaino ir konstrukcijų pasirinkimas. Be to, raukšlėtojo kartono pakuotė pakankami gerai apsaugo produktą. Ji atlaiko įvairius smūgius, aplinkos poveikį, drėgmę. Taip pat technologiškai patogu pakuotę surinkti ir sudėti į ją produkciją, patikrinti prekę galima pakuotės nepažeidžiant, nes raukšlėtojo kartono pakuotė dažniausiai atidaroma ir uždaroma lengvai.

– Kokiems produktams tinka kartoninės pakuotės?

– Kartoną panaudoti galima labai daug kam. Net dideliems produktams, tokiems kaip šaldytuvai ar dar didesni, ir biriems, tokiems kaip kava, arbata. Reikia paminėti, kad raukšlėtasis kartonas ar paprastas kartonas veržiasi į žaislų, baldų ir netgi statybos pramonę.

Tavo reklama Arch.lt Intelligent kitchen Granuliniai katilai